Te filmy zainspirują Cię do podróżowania

Przeżywają przygody, wzbogacają się o nowe doświadczenia i przyjaciół, odnajdują siebie. A to wszystko na tle zachwycającej scenerii. Nie bądź zaskoczony, jeśli po obejrzeniu tych filmów wstaniesz z kanapy i zarezerwujesz bilet na najbliższy lot. Ja tak zrobiłam!

Sekretne życie Waltera Mitty (The Secret life of Walter Mitty)
Czasami jedna decyzja może zmienić życie człowieka. Tak właśnie było w przypadku głównego bohatera, który udaje się do Grenlandii, żeby odnaleźć fotografa i wydobyć od niego brakujący negatyw. Jest to o tyle ważne, że właśnie to zdjęcie ma być zamieszczone na okładce ostatniego papierowego wydania ‘Life’ (czasopismo ma zostać zamknięte, a pracownicy zwolnieni).
To niebywale inspirujący film, szczególnie dla przytłoczonych rutyną. Nie dość, że przekazuje pozytywną energię, to daje nadzieję na lepsze jutro i przekonuje, że nie należy bać się zmian. Ale uwaga! Po obejrzeniu tego filmu naprawdę ma się ochotę zrobić „coś” ze swoim życiem.

O północy w Paryżu (Midnight in Paris)
Oglądanie Paryża współczesnego i tego sprzed niemal stu lat, czyli pomiędzy rzeczywistością a marzeniem. Gil, główny bohater grany przez Owena Wilsona, odbywa historyczną podróż w czasie. W tajemniczy sposób co noc po północy przenosi się w lata 20-te XX wieku. Bawi się z Fitzgeraldem, pije z Hemingwayem, toczy dysputy ze Stein i zakochuje się. Podejrzewam, że nie tylko ja chętnie odbyłabym taką podróż. Przecież każdy ma swoją ‘belle époque’. Dlaczego więc nie stawić jej czoła w magicznym Paryżu?

Na placówce (Outsourced)
„Jednego nie rozumiem. Nie lubisz ani swojego szefa, ani swojej pracy. Dlaczego więc nic z tym nie zrobisz?” – pyta przyjaciel głównego bohatera. No właśnie, dlaczego? Przecież wydawać by się mogło to takie proste! „Na placówce”, który w całym zestawieniu jest zdecydowanie moim ulubionym filmem, to niezwykle uroczy, ciepły obraz o zbiciu dwóch absolutnie odmiennych kultur. Młody yuppie zostaje wysłany do Indii, żeby poprowadzić call center. Początkowo trudno mu się znaleźć w nowej rzeczywistości, ale z czasem uczy się wiele nie tylko o samych Indiach, ich mieszkańcach i kulturze, ale przede wszystkim o samym sobie. Polecam!

Fot. Steven Gerner/ Flickr

Fot. Steven Gerner/ Flickr

I twoją matkę też (Y Tu Mamá También)
Indywidualizm, przygoda i wolność. Ta podróż przez Amerykę Łacińską sprawi, że nabierzecie ochoty na tequilę i tańce. Dwóch młodych chłopaków wybiera się w podróż na plażę o wymyślonej nazwie „Usta Niebios”, zabierając ze sobą starszą od nich atrakcyjną kobietę. Po tej wyprawie nic już nie będzie takie samo. Z pozoru niewinny pomysł stał się drogą do odnalezienia siebie, wejścia w dojrzałość. A to wszystko na tle meksykańskich krajobrazów.

Jedz, módl się, kochaj (Eat Pray Love)
Jeśli doskonałe jedzenie, to tylko we Włoszech. Jeśli katharsis, to tylko w Indiach. Jeśli miłość, to tylko na indonezyjskiej Bali. Tak pokrótce można byłoby scharakteryzować film na podstawie bestsellerowej powieści o tym samym tytule. Któregoś razu bohaterka uświadamia sobie, że życie, które wiedzie nie jest tym, którego tak naprawdę pragnie. Podejmuje dość radykalne decyzje i wreszcie decyduje się na wyjazd, by odnaleźć siebie. Film został zmiażdżony przez krytyków, choć niesie świetny przekaz: jeśli nie czujesz się szczęśliwy i spełniony, a w mniemaniu innych masz wszystko, nie przestawaj szukać.

Choć goni nas czas (The Bucket list)
Robić rzeczy, o których zawsze się marzyło i przy tym odkryć siebie? Dlaczego nie! Dwóch mężczyzn o zupełnie odmiennych stylach życia, priorytetach i wartościach postanawia spełnić marzenia, na których realizację albo wcześniej nie mieli czasu, albo pieniędzy. Film świetnie obrazuje, że nie należy odkładać pragnień na później a każdą chwilę warto przeżyć jak najpełniej, bo druga taka okazja może się już nie zdarzyć. Czy już zaczęliście się pakować?

Fot. Vin Crosbie/ Flickr

Fot. Vin Crosbie/ Flickr

Pod słońcem Toskanii (Under the Tuscan Sun)
Bohaterka przeżywa kryzys osobisty i twórczy, ma dość swojego otoczenia i postanawia naładować akumulatory wyjeżdżając do Toskanii. Tu sprawy nabierają tempa – pod wpływem impulsu (i szczęścia) kupuje starą willę i wywraca swoje życie do góry nogami. Z czasem, i przy pomocy nowych przyjaciół, zaczyna się cieszyć prostymi rzeczami i ponownie odkrywa radość. Bardzo optymistyczny film z przepiękną scenerią. W przeciwieństwie do niektórych pozycji na naszej liście większość scen tej produkcji rzeczywiście była kręcona w Toskanii.

Pożegnanie z Afryką (Out of Africa)
Nie sądzę by było wiele kobiet po 30-tce, które nie kojarzyłyby sceny, w której Robert Redford myje włosy Meryl Streep w afrykańskiej scenerii, bo należy ona do klasyki kina. Jednak nie tylko dlatego „Pożegnanie z Afryką” znalazło się na mojej liście. Sceneria – w tym przypadku Kenia (głównie Nairobi) – zachwyca. Nagle fakt, że duńska pisarka zakłada tu plantację kawy, wcale nie wydaje się zwariowanym pomysłem!

Siedem lat w Tybecie (Seven years in Tibet)
W wyniku wielu zawirowań austriacki wspinacz Heinrich Harrer i jego towarzysz trafiają do Tybetu. Tu poznaje młodego Dalaj Lamę, którego uczy angielskiego, geografii i kultury zachodniej. Relacja bardzo silnie wpłynie na głównego bohatera, który otworzy się na świat i innych ludzi, odbędzie duchową podróż. „Siedem lat w Tybecie” jest przepięknym, klimatycznym filmem, a uchwycone krajobrazy zapierają dech w piersiach. Film zainspirował mnie do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca, czego dowodem jest poniższe zdjęcie.

10-tybet

Jak dogonić szczęście (Hector and the Search for Happiness)
Masz wrażenie, że to co robisz utraciło sens? Potrzebujesz zmiany? Na pewno takie myśli przelatywały przez głowę nie jednej osobie. Hector, główny bohater grany przez doskonałego Simona Pegga, postanawia się z nimi zmierzyć i wyrusza w podróż, która ma mu pomóc w odnalezieniu szczęścia. Po drodze spotyka całą masę barwnych postaci, przeżywa zabawne przygody, ale też mierzy się z przeszłością i nabiera do siebie dystansu.

Dobry rok (A Good Year)
Samolubny karierowicz dziedziczy prowansalską winnicę oraz dom wuja, gdzie jako dziecko spędzał wakacje. W trakcie, gdy próbuje pozbyć się owej posesji, na nowo odkrywa urok francuskiej prowincji i nawiązuje znaczące relacje. Brzmi banalnie? Bo może i takie po trochu jest, ale to wcale nie ujmuje filmowi Ridleya Scotta czaru. Dodajmy do tego sielskie krajobrazy, klimatyczne miasteczko Bonnieux i wszechobecne wino, a sami zapragniemy się znaleźć pośród lawendowych pól.
„Dobry rok” to prosta historia opowiedziana w l sposób. I takie czasami są najlepsze.

Dzika droga (Wild)
Bohaterka wyrusza w samotną wyprawę przez Stany Zjednoczone, żeby odnaleźć siebie i poczucie sensu życia. Ma przy tym nadzieję, że znajdzie odkupienie za popełnione błędy. Jest w tym filmie wszystko, na co składa się dobra podróż: radość z poznawania świata i nowych ludzi, pokonywanie własnych słabości, interakcja z otoczeniem (tu przyrodą) i oswajanie samotności. Niektórzy twierdzą, że film jest kalką ‘Into the wild’ w wersji kobiecej, ale ja tak tego nie widzę. „Dzika droga” pokazuje przede wszystkim starcie z własną siłą charakteru, które ma pomóc bohaterce zacząć od początku. A nie jest to łatwe zadanie.

Zdjęcie tytułowe: eraajans.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *